Zorbalık İpuçları

Hiçbir ebeveyn çocuğunu sıkıntıda görmeyi asla istemez. Bu yüzden, bir ebeveyn çocuğuna zorbalık edildiğini öğrendiği zaman, çok heyecanlanır. Pek çok ebeveyn, zorbanın anne ya da babasını aramak ve derhal soruna bir son vermek isteyen ilk içgüdüye sahiptir. Ancak, bu, son çare olarak tutulması gereken bir şeydir. Çocuklarını desteklemek ebeveynler için önemlidir fakat bir zorbalık sorununu kendi başlarına çözmek için çocuklarına izin vermeleri daha da önemlidir. Zorbalığın doğru bir şekilde nasıl önleneceğini öğrenin.

Zorbalık nasıl önlenir?

Çoğu kez, zorbalığı durdurmanın en iyi yolu, sadece onu önlemektir. Tabii ki, bazı zorbalar diğer savunmasız çocuklara sataşmak ve onları rahatsız etmek için özel bir çaba sarf ederken, bazen bu yapmaktan daha kolay söylenir. Yine de, çeşitli durumlardaki, mesela:

  • okuldaki
  • oyun alanlarındaki
  • internetteki

zorbalığı önlemenin bir yolu olarak tüm yaş guruplarındaki çocukların akıllarında tutabilecekleri, bazı temel ipuçları vardır.

Zorbalık, farklı geçmişlerden çocukların aynı çatı altında birbirleriyle bir arada bulunmaya zorlandığı okullarda en çok meydana gelmektedir. Doğal olarak, bazı çocukları dışlanmış ya da tek başına hissetmelerine terk eden okullarda gruplar oluşmaya meyillidir. Bunlar en sık zorbalık edilen çocuklardır. Bu yüzden, okuldaki zorbalığı önlemeye başlamanın en iyi yollarından biri, çocuk için başka arkadaşlar bulmak ve grup halinde o arkadaşları ile gezmektir. Bu, öğlen yemeğinde hatta teneffüste (eğer çocuk teneffüsün hala var olduğu yaşta ise) bile, yürüme esnasını kapsar. Pek çok zaman, zorbalar, eğer onu daha büyük bir grupla gezerken görürlerse, diğer çocuğu rahat bırakacaklardır.

Zorbanın çocuğu yalnız yakalaması durumunda, çocuğa zorbanın yorumlarını göz ardı etmek için elinden gelenin en iyisini yapması öğretilmesi gerekir. “Taş ve sopa kemiklerimi kırabilir fakat sözler beni asla incitemez” gibi güdüleyici ifadeleri kafasında tekrar etmek çocuk için faydalı olabilir. Bununla birlikte, eğer zorbalık çocuğun baş etmesi için git gide çok olmaya başlarsa ya da fiziksel çatışma ortaya çıkarsa, çocuklar hadiseyi haber vermek için bir yetişkini arayıp bulmalıdır. Bu, öğretmen ya da müdür gibi okul personelinden birine haber verilmelidir. Bu günlerde, zorbalık okullarda son derece ciddiye alınmaktadır. Bazı durumlarda, bir çocuk hadiseyi bir öğretmene ya da müdüre haber vermekte rahat hissetmeyebilir; böyle bir durumda, çocuk bir ebeveynine haber vermekte cesaretlendirilmelidir ve sonra ebeveynin okulun kendisi ile harekete geçmekten sorumlu olmalıdır.

Sosyal ağ kurma eskiye nazaran şimdi daha popülerdir ve pek çok çocuk en az bir sosyal medya sitesinde bir tür çevrimiçi varlığa sahiptir. Ne yazık ki, bu siteler başka bir insanı kendi bilgisayarlarının güvenliğinden ve rahatlığından etmeye bakan zorbalar için hedef haline de gelmektedir. Siber zorbalık, çocukla e-posta ya da sohbet yoluyla alay edilmesini, çocuğu tehdit etmeyi, ya da onu rahatsız etmeyi kapsayabilir.

eHow.com’a göre, bir çocuk için sanal zorbalığı önlemenin en iyi yolu, çevrimiçi hesaplarını mümkün olabildiğince özel hale getirmektir. Bu, yalnızca çocuğun (ve ebeveynin) kişisel olarak tanıdığı “arkadaşlar”ı eklemesi ve diğer insanlar göremesin ya da mesaj gönderemesin diye profilindeki gizlilik ayarlarını değiştirmesi anlamına gelir. Çocuğa çevrimiçi zorbalık edilmesi durumunda, ebeveynlerine hemen haber vermesi için cesaretlendirilmelidir. Oradan, ebeveyn ileride başvurmak üzere zorbalığın bir ekran görüntüsünü almalıdır. Çoğu kez, çocuğa zorbalık edilen bir sohbet günlüğünün çıktısını almak ve sonra onu okul müdürüne sunmak onun üstesinden gelmek için iyi bir yoldur. Zorbalığın kendisi okul sebebiyle gerçekleşse dahi, çoğu okul bu sorunların üstesinden gelmekten mutludur. Sonuçta, okullar öğrenmeye ve başarıya vesile olan huzurlu bir çevreyi sürdürmeyi isterler.

Okulun içindeki ya da dışındaki zorbalık ile ilgilenmek ebeveynler ve çocuklar için benzer şekilde gerçek bir rahatsızlık olabilir. Bir çocuğun direnmesi gereken noktaya geldiğinde, zorbalığın kaynağını mümkün olduğunca önlemek genellikle en iyisidir. Çoğu kez, bu sonunda zorbanın vazgeçmesi ve çocuğu rahat bırakmasıyla sonuçlanır. Bununla birlikte, fiziksel çatışma herhangi bir çocuğun yüzleşmek zorunda olduğu bir şey asla değildir, bu yüzden eğer o noktaya gelirse, çocuğa mümkün olduğunca çabuk bir yetişkine zorbanın davranışını haber vermesi ve kendisini koruması daima öğretilmelidir.

Çocuğunuzun sosyal media profillerini, SMS, paylaştıkları bilgileri takip etmek için telefon casus uygulamasını deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *