Sosyal Medya Zorbalığı Ciddi Bir Problem Haline Gelmekte

Zorbalık yeni bir şey değildir, fakat yıllar geçtikçe kesinlikle değişmektedir. Bugün onun hakkında çokça duymanızın sebeplerinden biri eskiye nazaran daha fazla yerde olmasındandır. Geçmişte, çocuklara okulda ya da kendi muhitlerinde sık sık zorbalık edilirdi. Bugün, internet kullanımının artmasıyla, çocuklara her yerde ve her zaman zorbalık ediliyor. Bu durdurulması gereken bir salgın hastalık yaratmaktadır. Zorbalık ve sosyal medyanın ilgisi nedir ve neden sosyal medya zorbalığı bugünlerde böyle bir sorundur, öğrenin.

Zorbalık ve Sosyal Medya

Pek çok insanın kendi evinde bile bir bilgisayarının olmaması çok uzun bir süre önce değildi. Sadece bir nesil önce, bilgisayar adeta hiç duyulmamış ve internet mevcut değildi. Bugün, daha önce sahip olmadıkları teknolojiye çocukların erişimini sağladığından bilgisayarlar neredeyse her evde hem de çoğu okuldadır. Onların öğrenmesine ve gelişmesine yardım etmek için kullanışlı bir araç iken, zorbalığa ve diğer sorunlara önderlik edebilen tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle, ebeveynler için genç insanların interneti nasıl kullandığını anlamaları zorunludur. Bu şekilde ebeveynler kendi çocuklarını güvenilir internet kullanımı konusunda eğitebilirler.

Sosyal Medyada Zorbalığı Ne Oluşturur?

Pew Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, Amerikalı gençlerin (13-19 yaş) yüzde 92’si her gün çevrimiçi olmaktadır. Sosyal medya gençler tarafından en çok kullanılan web sitelerinden biridir. Diğer insanlarla iletişime geçmek büyük bir şey olabilir fakat pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Çocuğunuzu veya kendinizi hangi davranışların sanal zorbalık olarak sayılacağı konusunda eğitmek önerilebilir. Bu ortam vasıtasıyla zorbalık içerebilir:

 • Resim hakkında olumsuz yorumlar gönderme
 • Bir kullanıcının duvarına küfürlü mesajlar gönderme.
 • Diğer kullanıcılarla alay etmek için videolar ve resimler kullanma
 • Gizlice takip etmek için sosyal medyayı kullanma
 • Bir hesabı ele geçirme veya bir başkası yazıyormuş gibi hileli bir şekilde gönderiler yapma

Sosyal medyadaki zorbalık hareketlerinin pek çoğu gerçek hayatta olabileceklerle benzerdir, sadece dijital formdadır. Sorunun etkisi de benzerdir.

Facebook ve Sosyal Medya Zorbalığı

Sosyal medya zorbalığının önemli bir miktarı Facebook’ta gerçekleşmektedir. Bu onun fotoğraf ve diğer medya paylaşmak için kapasitesini ve yaygın rağbetini kapsayan pek çok etmenden dolayıdır.

Aslında, Washington Post’un bir raporuna göre, genç Facebook kullanıcılarının 10’da 9’u bu sosyal medya sitesinde zorbalığa şahit olduğunu bildirmektedir. Ditch the Label’in bir raporu dahi araştırılanların yüzde 54’nün bu aynı sitede zorbalık yaşadığını iddia ettiğini gösterdi.

Çocuklarınıza samimi olduklarının ve tanıdıklarının profillerine erişimi kısıtlamayı öğretseniz bile bu sosyal medya zorbalığı gerçeği bir şok olarak aynen devam eder. Sizin çocuklarınızı önemseyen insanlar bile bu sosyal medya kuruluşu vasıtasıyla onları incitme kapasitesine sahiptirler.

Diğer Sosyal Medya Siteleri ve Sosyal Medya Zorbalığı

Diğer sosyal medya siteleri de zorbalık davranışları için gelişim yeri haline geliyor.

Twitter Huffington Post’a göre, günlük paylaşılan 15.000’e kadar zorbalık eden tweet ile zorbalık içeriğinin kaynağıdır.

Ask.FM durdurulması zor olan zorbalık tutumuyla sonuçlanan, gençler arasında ciddi problemlere sebep olmaktadır. 2013’te 14 yaşındaki bir kızın intiharı Ask.FM’deki zorbalıkla ilgiliydi. Yeni sahipleri zorbalığa son vermeyi ya da siteyi tamamen kapatmayı vadetti.

Snapchat: zorbalığa uğramış bir gencin intiharına katkıda bulunmaya karıştığından benzer tartışmayla yüzleşmektedir.

Neden Sosyal Medyada Zorbalık Yapmak Daha Kolaydır?

Her ne şekilde siz ve sizin çocuklarınız gizlilik ayarları ile dikkatli olsa bile, sanal zorbalığın risklerini tamamen gidermek zor olabilir. Çocuklar ve pek çok yetişkin bu nedenle, yüz yüze konuşmuyorken, gerçekten neler söylediklerinin imalarını sezmeleri daha az olasıdır. Birilerine hemen tam önünüzde dikiliyor olsalar, söyleyemeyeceğiniz şeyleri söylemek çok daha kolaydır. Birmingham City Üniversitesinden bir medya iletişim uzmanı Dave Harte göre,

Bu gruplardaki tartışmalar benzer bir kalıbı izlemiş olacaktı. Ortak ilgili insanlar bir araya gelir fakat internet insanlara yüz yüze söyleyemeyeceğiniz şeyleri söylemek için fırsat verdiğinden sıklıkla dağılırlar.”

İlaveten, yazılı kelimelerle ton ve niyeti tanımlamak zor olabilir. Bu bir şeyin kolaylıkla yanlış yöne çekilebileceği anlamına gelir.

Sürekli Zorbalık

Sosyal medya zorbalığı ile bir diğer zorluk, gençler için ondan kaçmak imkansız olabilir. ABD’de gençlerin yüzde 91’i cep telefonuna, tablete, ya da başka taşınabilir aygıtlara erişime sahiptir. Elektronik medya vasıtasıyla dünyaya bu sürekli bağlılık, sürekli zorbalık için ortam yaratmaktadır. Bu tacizden kaçmak içi çocukların gidecek yeri yoktur. Çocuklar sosyal ağların dışında tutulmak istemiyor, bu yüzden “onu hemen kapat” demek kadar daima basit değildir.

Çocuklar ne yapabilirler?

Sosyal medyada zorbalık ciddi bir problem haline geldiğinden dolayı kendilerini korumak için ne yapabileceklerini çocuklarınıza öğretmek önemlidir. Yapılabilecek en kullanışlı şeylerden birisi çocuğunuzun uygun gizlilik ayarlarına sahip olduğunu garanti altına almaktadır. Bu rastgele insanların onların profillerine erişimini engeller. Ancak, bu çocuğunuzun sorundan tamamen korunduğu anlamına gelmez. Pek çok çocuğa arkadaş olduklarını düşündükleri insanlar tarafından zorbalık edilmektedir. Gizlilik ayarlarına ilaveten, çocuğunuz ayrıca yapması gerekenler:

 • Onları rahatsız eden ve olumsuz mesajlar gönderen her kimse arkadaşlıktan çıkarmak.
 • Mesaj göndermeye devam eden kimseyi engellemek.
 • Sosyal medya sitesine şahsı haber vermek.
 • Bir zorbadan mesajlara cevap vermekten sakınmak.
 • Bir yetişkinin neler olduğunu bilmesine izin vermek.
 • Eğer gerekirse, kanıt için davranış kayıtlarını tutmak.

Sosyal Medya Zorbalığının Olumsuz Etkilerini Anlama

Özellikle başlangıçta, sosyal medya zorbalığının etkileri fiziksel zorbalıktan daha güç algılanan olabilir. Ancak, devam etmesine izin verilirse, sonuçta olanlar feci olabilir. En ciddi sonuçlarından birisi genç intiharlarıdır. Sosyal medyadaki ve diğer ortamlardaki zorbalık artışı genç intihar örneklerinin çarpıcı biçimde artmasına neden olmaktadır. Bu pek çok gencin şiddetli zorbalığın üstesinden gelmek için duygusal kapasiteye sahip olmadığından dolayıdır.

İntihar bu eylemlerin en ciddi sonucu iken, tek olan değildir. Çevrimiçi zorbalık, genel esenliğe, sosyal becerilere, okuldaki performansa zarar verebilen yalnızlık hislerine, kendi kendine zarar vermeye, depresyona, özsaygı problemlerine neden olabilir.

Sosyal Medya Zorbalığı Belirtilerini Tanımlama

Ebeveynlerin yapabileceği en iyi şeyler, çocuklarına karşı koymak için neler yapabileceklerini öğretmenin yanı sıra çocuklarının bir kurban olabileceğinin belirtilerine dikkat etmektir. Sanal zorbalık kurbanlarının çoğu mağdur edildiklerinin açık belirtilerini sergilerler. Bu belirtiler kapsayabilir:

 • Aileden ve arkadaşlardan uzaklaşma.
 • Bir zamanlar tutkun olduğu faaliyetlere ilgi kaybetme.
 • Uyuma alışkanlığında, ya az ya da çok şeklinde, çarpıcı değişiklik.
 • İştahta, az ya da çok şeklinde, çarpıcı değişiklik.
 • Kendine zarar

Eğer çocuğunuz onun normal tavırlarından farklı herhangi bir belirti gösterirse, sorunlar daha da kötüleşmeden önce ciddi bir konuşmanın zamanı olabilir.

Öyleyse ebeveynler çocukları ve sosyal medya zorbalığı hakkında ne yapabilirler? Çocuğunuzun özsaygısını inşa etmek için her ne yapmak gerekirse yapın. Onları yapmaktan keyif aldıkları ve iyi oldukları diğer faaliyetlere ya da spora katın. Onlara sorumluluklar verin ve sonra onların üstesinden gelmek için en iyilerini yaptıkları zaman övün. Onları azarlayarak ya da onlara isimler takarak asla cezalandırmayın. Kibar fakat sıkı olun ve iyi yapmaları için onlara güvendiğinizi gösterin. Siz etrafta olmadığınız zaman çocuğunuzun özsaygısı onları korumak için orada olabilir. Bir gün çocuğunuzun iç gücü, hiç olmayan birisi için orada olmak zorunda olabilir. Ve bu da hayat kurtarabilir.

Sosyal medya zorbalığı, zorbalığın daha yeni türlerinden bir olabilir fakat en ciddilerinden biri olduğu ispatlanabildi. Çocukların ve gençlerin ondan kaçmak için zor anları olabileceği gerçeği, kalıcı etkilere sahip olabilen korkunç sonuçlara öncülük edebilir. Bu nedenle, çocukların zorbalara karşı koymak için ne yapabileceklerini ve arkadaşça bir tavırla nasıl etkileşim kurabileceklerini öğrenmesine yardım etmek için yollar bulmak, ebeveynler, eğiticiler ve diğer yetişkinler için önemlidir. Doğru rehberlik ile tüm biçimlerdeki sanal zorbalık, çocuklara daha güvenli bir çocukluk verilerek azaltılabilir ve hatta imkan dahilinde durdurulabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *