Şifreli Akıllı Telefonlar ve Tüketicilerin Tepkisi

ABD’deki Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) aslında ülkenin kendi vatandaşlarını takibe aldığının ortaya çıkışına dair elde edilen dikkat çekici bilgilerin ışığında, mobil güvenlik problemi eskisinden daha da fazla ilgi görmeye başladı. Ulusal Güvenli Dairesi ’nin aralarında cep telefonu takibi ve başka takip çeşitlerininde bulunduğu bir dizi çeşitli izleme aktivitelerinde bulunduğu haberi tüm dünyaya yayıldı. Bu bakımdan, yeni bir cihazın ortaya çıkışı –şifreli bir akıllı cep telefonu – hiç kimseye şaşırtıcı gelmeyecektir.

Öncelikle şifreli akıllı telefon fikrinin ve cihazın kendisinin yeni olduğunu ve potansiyel olarak böyle bir akıllı telefonu satın almak isteyebilecek müşterilerin sayısını tahmin etmenin çok zor olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Bu yeni şifreli cihaza Blackphone (siyah telefon) adı verildi ve ürün Silent Circle tarafından yaratıldı. Bu şirket, şifreleme ve cep telefonu güvenliği üzerinde uzman ve gerçekten güven duyabileceğiniz bir ürün ortaya çıkardıklarını iddia ediyorlar. İfade ettiklerine göre, kullanıcının gizlilik haklarının güvende olmasını garanti altına alınması için ellerindeki bütün imkanlardan faydalanmışlar ve cihaz üzerinde herhangi bir yan kontrol sağlamak imkansız. Yakın zamanda gündeme gelen haberler ışığında, akıllı cep telefonu kullanıcılarının kendilerini tedirgin hissettikleri ve mobil cihazlarına artık daha az güven duydukları gayet açık bir şekilde ortaya kondu. Bu sayede, yeni Blackphone ’un çok kısa bir süre içinde büyük bir popülariteye kavuşması bekleniyor.

Blackphone ’un yaratılmasının asıl amacı, şifreli mesajlar gönderebilen ve şifreli mesajlar alan bir cep telefonu geliştirmek ve sonradan dinlenmesi mümkün olmayan ve kimsenin müdahale edemeyeceği şifreli aramalar yapabilmekti. Şirket, bu akıllı cep telefonunun kolaylıkla kullanılabildiğini ve arayüzü, uygulamaları ile genel görünümü bakımından müşterilere tanıdık geleceğini iddia ediyor.

Blackphone yüksek güvenlik önlemlerinin büyük bir önem teşkil ettiği, örneğin iş dünyası gibi çeşitli alanlarda çalışan kullanıcıların dikkatini şüphesiz çekecektir. Aynı zamanda NSA ’nın yakın zamanda açığa çıkan aktivitelerinin ışığında, cihazın genel kamuoyunun da ilgisini çekeceği tahmin ediliyor. Zira pek çok insan takip edilme ya da gizlice dinlenme ve gizlilik haklarının ellerinden alınması olasılığından hiç de memnun olmadı. Cihaz yalnızca kısa bir süre önce piyasaya sürüldüğü için, henüz ana akım piyasada nasıl bir etki yaratacağı konusunda bir öngörüde bulunmak mümkün görünmüyor. Ayrıca, Blackphone ’un gerçekten vaat edildiği kadar güvenilir olup olmadığını da henüz tam olarak bilmiyoruz.

Kesin olan tek bir şey var, o da Blackphone ’un mobil dünyada yeni bir konsept olduğu ve mevcut mobil telefon modelleri ile karşılaştırıldığında şüphesiz güvenlik açısında çok daha iyi bir şifreleme sistemine sahip olduğu. Ancak eğer genel kullanıcı grubu arasında daha yaygın bir biçimde kullanılmazsa ve gerçekten iddia edildiği gibi gizlice çalıştığını kanıtlayamazsa, söz konusu modelin yalnızca güvenliğe özellikle önem veren dar bir çevre içinde tercih edilmeye mahkum olduğunu söyleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *