Selfie’ler ve Gençlerin Selfie Takıntısı

Gerçekten de selfie ’ler sanatta yeni bir trend haline geldi, ya da en azından bugünlerde gençlerin en popüler kendini ifade etme yollarından biri olduğu kesin. Diğer yandan insanlar bunun yüzünden genellikle beyni yıkanmış gibi görünebiliyor ve bazıları bu etkinliği öyle bir takıntı haline getiriyor ki her gün, her yerde, her an selfie ’lerini paylaşıyor. Görünüşe göre, insanlar kendilerini çok sevdikleri için selfie’leri de sevmeye yatkın ancak çoğu zaman durum bunun tam tersi de olabiliyor. Çoğu insan, özellikle de gençler başkalarının onayını almaya heveslidir. Belli bir referans grubu tarafından kabul edilme endişesini taşıdıkları için, amaçlarına ulaşmak uğruna en kolay yolu tercih ediyorlar. İnsanların saygıya değer bulacağı bir şeyler yapmaktansa, selfie’ler paylaşmak, insanlardan ‘like’ almak, kabul görmek ve onaylanmak çok daha basit.

selfie

Çocuğunuz ne ile ilgileniyorsa ya da ne için endişeleniyorsa, diğer çocuklardan daha kötü olamaz. Bu hassas yaşlarında, size eşit şekilde davranan ve sizi sunduklarınız ve onların ilgi çekici bulduğu şeyler için öne çıkaran bir grubun parçası olmak gerçekten çok önemlidir. Ergen gelişiminin bu döneminde, geri bildirim vazgeçilmezdir ve onaylanma gereklidir. Ve bu “selfie” fikrinin icadıyla bunlara sahip olmak daha kolaylaştı.

Tabii ki, insanların internette sağda solda kendi resimlerini koymasının, eğer bu onların özgüvenini artıracak, onları motive edecek ve kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaksa, hiçbir zararı yokmuş gibi gözüküyor. Ancak, çeşitli sosyal ağlar söz konusu olduğunda, insanlar o kadar da güvende değiller. Bunların söz konusu sosyal ağa kayıtlı olsun ya da olmasın her ziyaretçiye açık olmaması, kişisel sayfalarının güvende olduğunu garanti etmez.

Dikkat çekme ihtiyacı, sevimsiz olaylara da yol açabilir. Her türden insan, dolandırıcı vs. internette sörf yapıyor ve bu insanların niyeti büyük olasılıkla iyi olmayacaktır. Elbette ki, gençler bilinçli ve kasti olarak bu insanların dikkatini çekmeye çalışmıyor ancak onların eğlencesi bazen oldukça kötü bir şekilde geri tepebiliyor.

Söz konusu “selfie” madalyonunun bir de öteki yüzü var ve bu yüz o kadar da hoş değil. Gençler devamlı olarak ilgi görme ve onay alma arayışını o kadar büyük bir takıntı haline getiriyor ve bu çılgınlığa kendilerini o kadar çok kaptırıyor ki genellikle kendilerini durduramıyorlar. Müthiş bir selfie çekmeye çalışırken, acayip ve hatta tehlikeli şeyler yapma eğilimi gösteriyorlar; buna benzer örneklerin bazıları ölümcül bir şekilde sonuçlanıyor.

Bu noktaları göz önünde bulundurduğunuzda, ebeveynlerin ergenlik çağındaki çocuklarının sosyal ağlarda neleri paylaştıklarına, zamanlarını tam olarak nasıl geçirdiklerine ve hem çevirim içi hem de çevirim dışı kimlerle vakit geçirdiklerine daha fazla dikkat etmeleri mantıklı olacaktır.

Şüphesiz, 13-15 yaşlarındaki ergenlerle uzlaşmak daima karmaşık bir iştir ve kavgalarla skandallar gayet normaldir ancak konu cep telefonları olduğunda, bütün bir ilişkiyi ve kontrol meselesini daha kolay bir hale getirmek için güzel bir yol var.

CASUS UYGULAMAYI DENE

Cep telefonu takip uygulaması sayesinde, ebeveynin çocuğunun nerede olduğunun yanı sıra onun planları, telefonunda kayıtlı kişileri ve genel olarak sosyal yaşamı hakkında bilgi edinmesi çok kolay. Selfie’ler söz konusu olduğunda, casus yazılımlar hedef telefon üzerinde yaratılan ve internette paylaşılan tüm görüntüleri izlemeye izin verir. Bu uygulamayı ergenlerin cihazlarına indirmek ebeveynlerin telefona mutlak bir erişim elde etmesini sağlar ve faydasız kontrol teşebbüslerinin gerekliliğini ortadan kaldırır. GPS takibi çocukların nereye gittiğini bilmenize izin verir ve diğer farklı özellikler aşırı korumacı ya da kontrolcü olmadan gençlere göz kulak olmanıza yardımcı olur. Söz konusu olan selfie’ler olduğunda, bu uygulamalar uzaktan içerik engelleme opsiyonunu sunar. Bu kesinlikle bir avantajdır ve çocuklar görüntünün telefona neden indirilemediğini anlayamayıp şaşıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *