Çevrim içi Çocuklar: Üzücü Gerçekler

Bugünün toplumunda çocuk olmak zordur. Her şey düzenli olarak değişiyor. Kurallar, teknoloji, arkadaşlar, eğilimler ve elbiseler. Bir çocuk nasıl altından kalkar? Çocuğun üstündeki baskı çok yaygındır, haberdar olmak çok zordur. Bir ebeveyn olarak, bir günlük ve hatta saatlik bazda çocuğunuzun maruz kaldığı şeyler hakkında düşünmek bile bir kabustur.

Teknolojiye çok takılı kalan çevrim içi çocuklar ile neler olduğundan emin olamazsınız. İzlemek yararlı olmasına rağmen, bütün gün çocuğunuzun neye maruz kaldığını tamamen bilemezsiniz. Çevrim içi dünyada, sanal zorbalık çok yaygındır. Telefonlar, oyun sistemleri, sosyal medya…çocuğunuzu olumsuzca etkileyen pek çok çıkış yeri vardır, tüm bunlara ayak uydurmak çok zordur. Bu çevrim içi çocukların gerçeğidir.

Öyleyse çevrim içi çocukların gerçeği nedir?

Sosyal “gizlice takip” üzerine kanıt ürkütücüdür. O, çocuklar üzerinde çok baskı uygular. Çocuğunuz, onlara zarara neden olmaya çalışan insanları bilirler. Zararsız bir şaka olarak başlayabilir fakat çocuklar, zararsız şakalarının kontrolden çıkmış bir balona ve daha büyük bir şeye tırmanabileceğini fark etmezler. Çocuklar diğer tarafın yaşıyor olabileceği özsaygı sorunları hakkında düşünmezler. Bir çocuk olarak benlik imgesi önemlidir. Sanal zorbalık yapan pek çok çocuk için bu, kısa süreli bir gülmedir. Çocuklar çevrimiçi dünyanın bir parçası olur olmaz açılan kapılar hakkında bile düşünmezler. Instagram gibi çeşitli siteler öyle popüler olmaktaki çocuklar bağlantılarını kesecek gibi görünmüyor. Sadece resim olmasına rağmen, takipçileri ya da çocuklar tarafından gönderilen resimler kabadan müstehcene dağılım göstermektedir ve onların ebeveynleri çocuklarının bu sosyal ağ sitelerinde olduğunu dahi bilmezler.

Bir ebeveyn olarak, baskı sizin için bile oradadır. Eğer modern ve etkileyici bir ebeveyn iseniz, öyleyse çocuğunuzla belli bir dostane ilişkiniz vardır ve onların sitelerini ve yorumlarını yakından izleyebilirsiniz. Diğer taraftan, eğer çocuğuyla gerçekten yakın ilişkisi olmayan bir ebeveynseniz, ya da çocuğunuz köşeye sıkışmış hissediyorsa, izlemek sizin için zor olacak çünkü çocuğunuz size ekran isimlerini vermeyecek ya da çevrim içi dünyanın bir parçası olduklarını bilmenize dahi izin vermeyecekler. Ne yazık ki, okullar hiç fark etmeksizin sanal zorbalığın bütünleyici bir rolünü oynarlar. Neden? Okulda, çocuklar neler olduğunu ve neyin modaya uygun olduğu konuşurlar. Dün kim çevrim içi oyundaydı ya da Facebook’ta veya Instagram’da birinin resmini görüp görmediği ve ya hatta birinin tweetini görüp görmediği hakkında çocukların uzun tartışmaları vardır.

İlavaten, K-12 ortamında çevrim içi eğitim için uğraşan okullar ile çocukların teknolojiye bağlı olması şaşılacak bir şey değil. Teknoloji iyi bir şey olabilir fakat bir ölüm kalım meselesi de olabilir. O dünyanın gerçekten bir parçası olmayan çocuklara göre, onlar bağlı olmak için baskı altına alınmış hissederler. Bu aralar pek çok çocuk cep telefonu taşıyor ki bu hayatın değişmez bir yaşam tarzı haline gelmektedir. Anaokulu öğrencilerinin bile bir cep telefonu vardır ve onlar akıllı telefonu ebeveynlerinin kullanabileceklerinden de daha iyi kullanabilirler. Bugün hemen hemen her çocuk ya bir dizüstü bilgisayara ya da özel çevrim içi erişime sahiptir. Onlar farklı isimler altında çoklu sosyal medya hesaplarına dahi sahip olabilirler. Ebeveynlerin kesinlikle endişelenmeleri gereklidir.

Uyum sağlaması için çocuğunuz üzerindeki yoğun baskı ile ilgili bir ebeveyn olarak, onların davranışlarını kontrol etmelisiniz. Bir yerde, çocuğunuzun okulda biri ile sorun yaşayacağı hemen hemen garantidir. Büyük bir olasılıkla çocuğunuzun tekrarı çevrim içi bir duruma dönüşecektir. Eğer çocuğunuz, oyun sistemine koşmak ve uzun süre kalmak ya da daima çevrim içi olmak gibi, değişken davranışlar sergilemeye başlarsa, bu durumu izlemenin tam zamanıdır. Çocuğunuz, zorbalığa uğrayan biri olmayabilir fakat gerçekten başlatan olabilir. İdeal bir durum olmamasına rağmen onunla derhal ilgilenmeye hazırlanması ve düşünmesi gereken kişi ebeveynlerdir.

Çevrim içi Çocuklar: Sanal Zorbalığın Bazı Belirtileri:

  • Çocuğunuz birden kötü notlar alıyor
  • Çocuğunuz okula gitmek istemiyor
  • Devamlı alışık olduğu bilgisayar, telefon gibi teknolojiye uzak kalıyor
  • Benlik imgesi sorunları ortaya çıkmaya başlıyor

Eğer bu sergilenen davranışlardan herhangi birini görürseniz bir konuşma yapınız ve HIZLI olun. Çocukların, karışmanızı istemeyebildiği ya da soruna uygulanabilir bir çözüm olduğunu hissetmedikleri devam edip duran pek çok sosyal baskıları vardır. Doğrusu, bugünün toplumunda çocukların yüzleştiği, özellikle çevrim içi, baskılar, göründüğünün aksine çoğu insanın fark ettiğinden daha büyük ve ciddidir. Ebeveynler … bağlanmalıdır. Eğer bir ebeveyn iseniz ve sosyal medya siteleri hakkında daha fazla öğrenmeye ihtiyacınız varsa ya da bugünün teknolojisinin bir parçası haline nasıl gelineceğini öğrenmek istiyorsanız, nobullying.com yardım edebilir.

Er ya da geç, teknoloji çoğunun yeteri kadar baş çıkamayacağı bir alana doğru çocukları taşımaktadır. Ebeveynler olarak karşı koymanın ve çocuklara çocukluklarını geri vermenin zamanıdır. İnanın ya da inanmayın, onlar size güveniyor.

Siber zorbalığı engelleyen telefon casus uygulamaları.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *