Cep Telefonu Casusluğu ve Gizlilik Hakkı Meseleleri 2020

cep telefonu casusBugünlerde herhangi bir suçun peşine cep telefonu takibi yapmadan düşmek hemen hemen imkansız bir hale geldi. Bu uygulama, teröristlerin ve suçluların her zaman bir adım önünde olmak ve polisin yaptığı işi olabildiğince etkin bir hale getirmek için en gerekli şeylerden biri.

Böylesi güçlü araçları kullanabilmek harika birşey ancak aynı araçların sıradan vatandaşları takip etmek için kullanılabileceğinin farkında varmak biraz sinir bozucu olabilir. Böyle durumlarda daha da sinir bozucu olan şey ise verilerin tam olarak nasıl toplandığını keşfetmenin neredeyse imkansız gibi görünmesidir.

ABD ’deki Indianapolis Star gazetesinde yayımlanan bir habere göre, geçen yıl boyunca Indiana eyalet polisi “Stingray” isimli bir takip cihazına $373, 995 harcamış. Bu cihazın hedef alınan kişinin hareketlerini ve aktivitelerini bir mil çapındaki bir alan içerisinde sıradan bir cep telefonu üzerinden takip etmeye izin verdiği iddia ediliyor.

Dahası, resmi yetkililer kimseyle bu konu hakkında herhangi bir bilgi paylaşmaya yanaşmıyorlar. Özellikle de söz konusu verilerin nasıl toplandığı, bu verilere kimlerin erişebildiği ve bilgilerin nerede saklandığı ya da yok edilip edilmediğini kimse bilmiyor. Hatta bu sürecin tamamının yasal olup olmadığı sorusu bile cevaplanmıyor.

Cep telefonlarını takibe almak hakkındaki fikirler birbirinden hep farklı. Ancak en azından üç ABD senatörü polislerin veri toplama aktiviteleri için özel bir izin almasını öngören yeni bir yasayı yürürlüğe sokmak için oldukça kararlı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi cep telefonu takibi teröristler ve suçlularla baş etmek için oldukça kullanışlı ve güçlü bir araç olabilir, ancak tıpkı diğer güvenlik organlarında yürütülen diğer aktiviteler gibi denetim altına alınmalı. İnsanların cep telefonlarını takip etmek onların gizlilik haklarını ihlal etmek anlamına geliyor ve böyle ihlallerin gerçekleşmesi durumunda kontrol edilmesi gerekir.

Kişisel bilgilerin birileri tarafından herhangi bir nedenden saklanması ve bunlara söz konusu kişiler tarafından erişilmesi fikri hala yeni ve acayip bir fikirdir. Fakat cep telefonlarının bu kadar kolay bir şekilde takip edilebilmesi fikri de öyleydi – ama artık bu gerçeğe dönüştü.

Elbette ki, tüm bu takip meselesinin iki yüzü olduğuna da unutmamak lazım. Her zaman suçlular ve masumlar vardır ve polisin gerekli soruşturmaları yürütmesine izin verecek ama bunu yasal yollardan varacak bir tür mutabakat, fikir birliği sağlanmalı.

Yetkililer bu teknoloji üzerine bir konuşma ve tartışma yapmak için isteksiz olduğu sürece, ortak bir zemin bulmak hiçbir zaman mümkün olmayacak. Bunun hızlı bir şekilde değişmesi gerekiyor ve biz bu tartışmanın gelecek yasama yılının başlangıcıyla gündeme geleceğini umuyoruz.

Ancak, sık sık ortada noktada buluşmak hemen hemen imkansız gibi görünüyor. Şimdilik polisin elinde takibe alma gücünü doğru ve uygun bir şekilde kullanmasını ve resmi yetkililerinde herhangi bir yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmaması için bütün süreci kamuoyuna açıklamak adına daha bir iyi iş çıkarmalarını ummaktan başka yapabileceğimiz başka birşey bulunmuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *