Çalışanlar ve Disiplin

monitor-empployee-onlineİster büyük ister küçük olsun, bir işin başında olmak hiçbir zaman kolay değildir. Daima işinizi ele geçirme ya da ona zarar hırsıyla hareket edebilecek kişilerle karşı karşıya gelmek ve hatta her türden alışkanlıklara sahip olan farklı farklı çalışanlarla bir arada olmak durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla, çalışanlarınızın sinir bozucu özelliklere sahip olması iş verenlerin en çok kaygılandıran şeylerden biridir.

Her insanın çeşit çeşit huyları vardır ve özellikle de hijyen ile ilgili olan garip alışkanlıklarla oldukça sık bir şekilde karşılaşabilirsiniz. İş arkadaşlarınızdan biri çalışırken bir yandan da ıslık çalmayı sever. Fakat, işverenleri çok daha fazla kızdıran başka sinir bozucu alışkanlıklar da vardır. Bunlar arasında iş yerinde vakit öldürmeye neden olacak alışkanlıklar ile üretim sürecine zarar veren ve zaman kaybettiren huylar bulunmaktadır. Sizin için bunlardan bazılarını sıralayacağız ve işverenlere bunlarla nasıl baş edebilecekleri konusunda yardımcı olacak bazı tavsiyelerde de bulunacağız.

Sosyal ağların hayatımızın her alanına yayılmasıyla, çalışanların da zamanlarının büyük bir kısmını bu ağlar üzerinden sohbet ederek geçirmesi çok da şaşırtıcı bir şey değildir aslında. Facebook ’ta fazlasıyla uzun zaman geçirmek, durmadan tweet ’ler atmak ve değerli iş saatlerini başka sosyal ağlarda gezinerek geçirmek, kesinlikle iş verenlerin onaylayacağı davranışlar değildir. Şüphesiz, internete erişimi sınırlayan şirketler bulunmaktadır ancak bu durumun bütün şirketler için geçerli olduğunu söylemek mümkün değil. Ve işverenlerin çalışanlarına karşı fazla sert olmamak adına başvurabilecekleri pek çok çözüm bulunur.

İş yerinde tuvaletler, aynı sigara içme alanları gibi çalışanlar tarafından en çok sevilen alanlardan birini oluşturur. Özellikle tuvalet ya da sigara içme alanları çok fazla ve çok uzun ziyaret edildiğinde, bütün iş verenler öfkeden deliye dönebilir. Elbette ki, iş verenler çalışanlarının tuvalete kaç kere ve ne uzunlukta gideceklerine herhangi bir kısıtlama getiremez ve su tasarrufu gibi bahanelerle buna teşebbüs etmek bile pek de insancıl bir hareket sayılmaz. Ancak bir iş yerine disiplin getirmeye yarayacak pek çok çözüm bulunmaktadır.

Şüphesiz ki, iş yerlerinde kendilerine daha da fazla özgürlük tanıyan çalışanlar vardır. Bu kişiler genellikle ofisten gizlice çıkar, öğle yemeği saatlerinde alışverişe gider ve bir iş hallediyormuş ya da iş toplantısındaymış gibi yalanlar söyleyerek işe çok geç dönerler.

Temel olarak bu kişileri sürekli olarak kontrol etmenin hiçbir bir yolu yoktur ve yapılması gereken işler tamamlanmadığında bu durum iş verenlerin para kaybetmesine neden olur. Söz konusu gecikmeler işin kendisi üzerinde doğrudan olumsuz bir etkiye sahip olursa (örneğin önemli bir konferans ya da iş toplantısını ertelemek durumunda kalırsanız) daha da sinir bozucu bir hale gelebilir ve işveren ‘çok trafik vardı’ gibi açıklamaların artık yalnızca bahane olduğuna inanmaya başlayabilir.

Böylesi sinir bozucu alışkanlıklar oldukça yaygındır ve işte tam da bu yüzden iş verenlerin bir çoğu çalışanlarını takip etmek için mobil takip yazılımlarını kullanmayı tercih ediyor. Özellikle de daha önce sözünü ettiğimiz alışkanlıkların kurumsal cihazların kötüye kullanımına neden olduğu durumlarda. Şirketler için geliştirilen casus yazılımlar çalışanların aktiviteleri ve konumlarını takip etmeye izin verdiği için şirketler için gerçekten çok ama çok etkili bir çözüm sunuyor.

CASUS UYGULAMAYI DENE

Casus uygulamalar ofise daha fazla disiplin getirmek için oldukça yardımcı oluyor ve iş yerinde dolandırıcılık ve hile olaylarına karşı bir garanti ve güvence olarak hizmet ediyorlar. Muhtemelen çalışanlarınız takibe alınma fikrinden çok da fazla memnun olmayacaktır ancak kesinlikle bunun iş yaşamlarında bariz bir etkisi olacak ve buna göre davranacaklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *